Dávidkov príbeh

 
 
 
 

Dávidko, chlapček s genetickou poruchou

Dávidko a skenarterapia

Dávidko sa narodil pred 2 rokmi a 7 mesiacmi  s genetickou metabolickou poruchou Smith-Lemli-Opitz Syndróm. Kvôli nedostatku cholesterolu má výrazné mentálne aj fyzické zaostávanie. Od narodenia do 1 roku života bol kŕmený sondou. Po roku sme mu dali zaviesť  peg, keďže nezniesol ani prázdnu lyžičku v ústach. Stále zvracal, v noci nespával .Cvičili sme Vojtovu metódu, chodievali na pobyty a veľmi pomaly šiel dopredu. Po dvoch rokoch cvičenia Vojtovky sa maximálne otočil na bruško. Rozmýšľali a hľadali sme ako mu ešte viac pomôcť a natrafili sme na skenarterapiu. S prvou terapiou sme začali v októbri 2017.  Na prvé sedenie sme prišli veľmi chorý, s horúčkami, volala som Niké či máme prísť, predsa to bolo prvé sedenie. Povedala, že áno, tak sme prišli. Po treťom sedení prestali horúčky, kašeľ a soplíky. Bol to taký impulz pre mňa, že skenar je dobrá voľba. A nemýlila som sa. Začali sme chodiť pravidelne na skenarterapiu a prvé zmeny, ktoré nastali boli, že Dávidko začal spávať celú noc, bol pokojnejší a vnímavejší a prestal zvraciať. Postupne začal papať cez ústa, najskôr pár lyžičiek, potom niekoľko mililitrov a dnes po 7 mesiacoch skenarterapie spapá celú dávku jedla. Začal piť vodu z pohárika, papať lieky cez ústa. Sme na najlepšej ceste k odstráneniu pegu.

Niky predtým nepovedal ani slovo a teraz povie to krásne slovíčko mama. Velké pokroky spravil aj po mentálnej stránke, robí na povel ťapi-tapi, hrá sa s hračkami, otáča a posúva sa za nimi, všíma si okolie. Spevnili sa mu rúčky aj nôžky, začal ich podkladať pod bruško, postaví sa s pomocou a na pár sekúnd stojí, dvíha sa do sedu.

Skenarterapia Dávidkovi veľmi pomohla, za tých 7 mesiacov terapie dokázal viac ako za prvé dva roky života bez nej a pokračujeme ďalej.

Chcem sa Niké poďakovať za jej úžasný prístup, trpezlivosť, rady a pomoc, ktorú nám kedykoľvek poskytne keď to potrebujeme.

Dávidko po roku skenar terapie dokáže sa pritiahnúť v kočíku do sedu a usedieť aj počas jazdy, je ďaleko viac pohyblivejší a robí pokroky. Keďže papá cez pusu už úplne komfortne, radi by sme dali preč peg aj vývod. Jeho hodnota cholesterolu stúpa stále už sme na 2,8, pred skenar terapiou to bolo pod 1,8.