Dávidkov príbeh

 
 
 

0911 897 377
 

 
 
 
 

Dávidko, chlapček s genetickou poruchou

Dávidko a skenarterapia

Dávidko sa narodil pred 2 rokmi a 7 mesiacmi  s genetickou metabolickou poruchou Smith-Lemli-Opitz Syndróm. Kvôli nedostatku cholesterolu má výrazné mentálne aj fyzické zaostávanie. Od narodenia do 1 roku života bol kŕmený sondou. Po roku sme mu dali zaviesť  peg, keďže nezniesol ani prázdnu lyžičku v ústach. Stále zvracal, v noci nespával .Cvičili sme Vojtovu metódu, chodievali na pobyty a veľmi pomaly šiel dopredu. Po dvoch rokoch cvičenia Vojtovky sa maximálne otočil na bruško. Rozmýšľali a hľadali sme ako mu ešte viac pomôcť a natrafili sme na skenarterapiu. S prvou terapiou sme začali v októbri 2017.  Na prvé sedenie sme prišli veľmi chorý, s horúčkami, volala som Niké či máme prísť, predsa to bolo prvé sedenie. Povedala, že áno, tak sme prišli. Po treťom sedení prestali horúčky, kašeľ a soplíky. Bol to taký impulz pre mňa, že skenar je dobrá voľba. A nemýlila som sa. Začali sme chodiť pravidelne na skenarterapiu a prvé zmeny, ktoré nastali boli, že Dávidko začal spávať celú noc, bol pokojnejší a vnímavejší a prestal zvraciať. Postupne začal papať cez ústa, najskôr pár lyžičiek, potom niekoľko mililitrov a dnes po 7 mesiacoch skenarterapie spapá celú dávku jedla. Začal piť vodu z pohárika, papať lieky cez ústa. Sme na najlepšej ceste k odstráneniu pegu.

Niky predtým nepovedal ani slovo a teraz povie to krásne slovíčko mama. Velké pokroky spravil aj po mentálnej stránke, robí na povel ťapi-tapi, hrá sa s hračkami, otáča a posúva sa za nimi, všíma si okolie. Spevnili sa mu rúčky aj nôžky, začal ich podkladať pod bruško, postaví sa s pomocou a na pár sekúnd stojí, dvíha sa do sedu.

Skenarterapia Dávidkovi veľmi pomohla, za tých 7 mesiacov terapie dokázal viac ako za prvé dva roky života bez nej a pokračujeme ďalej.

Chcem sa Niké poďakovať za jej úžasný prístup, trpezlivosť, rady a pomoc, ktorú nám kedykoľvek poskytne keď to potrebujeme.