Očné techniky

 
 
 
 

Skenar terapia a očné techniky

Skenar terapia a zraková terapia využíva aj očné techniky, ktoré sú jednoduchou pomôckou od pána Batesa, ktoré je možné praktikovať kdekoľvek, aj doma.

  • Sunning (svetlo a teplo)

Stimulácia čapíkov a plynulá práca dúhovkových svalov spojená s relaxáciou.

Ranné slnko do 10 hodiny ideálne pre cvičenie očí, či už zavretých, alebo otvorených. Nastav tvár slnku a otáčaj hlavou do bokov, pričom na boku oko prekryješ dlaňou a zatvoríš. Strany striedaj. Rob 2 minútky minimálne. Po Sunningu musí ísť Palming!

Náhrada slnka je infračervené biele svetlo 60 wattov 250 voltova žiarovka číra s keramickou objímkou.

  • Palming (odpočinok, relaxácia)

Jedná sa o relax očí, nervov, celého tela, mysle. Oči nikdy v meste nemajú úplnú tmu, ani pri zatvorených očiach.

Ruky a dlane zložíme ako obrátené V a priložíme na oči, čím vytvoríme úplnú tmu očiam, ako mištičky. Oči sú zatvorené, dlane teplé a hlava vzpriamená. Ideálne je oprieť lakťami ruky o stôl či pokrčiť kolená v sede.  Robíme to vždy dvojnásobne dlhšie ako Sunning. Palming je možné robiť kedykoľvek a samostatne.

  • Splashing (stimulácia svalov teplom a zimou, otužovanie očí)

Nútite zapojiť svaly očí.

Vezmeme do dlaní vodu a sprchujeme oči teplou a studenou vodou, opakujeme niekoľkokrát. Ráno posledná je studená, večer posledná je teplá.

Dôležité u porúch očí je vždy za akejkoľvek situácie cez deň priťahovať pohyb očí, nenechať ich ostať dlho v jednej činnosti ( napríklad sledovať telku, či počítač). Sústrediť sa na TU A TERAZ, napríklad na farby: počas cesty autom s deťmi hľadáte v priestore auta, ale aj von farby, či určité predmety, či sledujete značky a podobné veci, ktoré na pozadí pohybu auta hľadáte (stimulujete tak centro za pohybu periférie).

 
 
 
nike-v-rz.png